KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 11732032
*
nr 1173 2032
Pelle Ã…berg
(1909-1964), Sverige
Gouache, Fiskförsäljare, 16x11
Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker
Följerätt
Utrop:
3.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 april 2018
kl 19:17:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/4 19:12:19
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Pelle Ã…berg
Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker
Läs mer om Pelle Ã…berg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskförsäljare gouache pelle åberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14
-
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34
*
Pelle Ã…berg
Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker
Läs mer om Pelle Ã…berg
nr 1173 2032
Pelle Ã…berg
(1909-1964), Sverige
Gouache, Fiskförsäljare, 16x11
Pelle Åberg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk målare, tecknare, grafiker
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 3.000 kr |
Såld: | 1.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 april 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/4 19:12:19 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Pelle Ã…berg
Pelle Ã…berg, född 1909 i Stockholm, död där 1964, svensk mÃ¥lare, tecknare, grafikerLäs mer om Pelle Ã…berg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fiskförsäljare gouache pelle åberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 19:47 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:24 -
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:14 -
4151 Akvarell
Gunnar Pettersson (f. 1947), Sverige. "Havsörnar"...//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:34